Rozhovory

4. 1. 2024 - Tomáš Paprštein byl hostem živého vysílání 4. 1. 2024 od 8:10 v pořadu Nový den na CNN Prima News:

(záznam živého rozhovoru v čase - minutě 11:45 po reportáži o začínajícím soudu s Janem Cimickým). Celý rozhovor je ke shlédnutí - zde.

Nový den_CNN_Prima_Tomáš Paprštein Nový den_CNN_Prima_Tomáš Paprštein2


9. 11.  - Nejnovější reportáž z 9. 11. 2023 v CNN Prima News k chystanému Dětskému certifikátu a k tomu, že odsouzený pachatel, který pohlavně zneužíval Tomáše Papršteina znovu může učit děti: - celá reportáž zde.

Reportáž_CNN_Paprštein


24. 10. 2023 - Nový článek a rozhovor v Deníku Právo

Právo1

 


Iniciovali jsme reportáž v CNN Prima News. Protože skutečně není přípustné, aby odsouzení pachatelé, kterým byla průkazně prokázaná vina a prokázaná sexuální deviace, aby mohli dál pracovat s dětmi. Apelujeme na změny legislativy a prosazujeme, aby se obětem dostala větší péče a podpora. - pustit si celou reportáž zde.

65454454545


Nový článek a rozhovor v Seznam Zprávy. - číst celý článek zde.

454545122


Napsali o nás v PrahaIN - číst celý článek. - číst celý článek zde.

PrahaIn_Tomáš_Paprštein


 

Rozhovor v podcastu Není to vaše vina s Honzou Chlaněm z Českého rozhlasu:

Rozhovor v Českém rozhlase v Rádiu Praha, v pořadu Až na dřeň - www.

Rozhovor pro DVTV s Danielou Písařovicovou: www

DVTV_Tomáš_Paprštein


Rozhovor a reportáž  6. 3. 2023 CNN Prima NEWS o zneužívání v Krimi zprávách v 16:30 a v Hlavních zprávách v 18:55 se vstupem Tomáše Papršteina ve druhé části reportáže:


 

Rozhovor ve FLOWEE -  Tereza Hermochová

2602Odpustil jsem. Teď chci pomáhat, říká muž, kterého sexuálně zneužíval učitel. O pohlavním zneužívání dětí se málo mluví, děje se ale denně. Následky jsou přitom devastující a projevují se prakticky ve všech oblastech života – ve vztahu k lidem, k sobě samému, v důvěře v sebe i v svět, ale i na úrovni fyzického zdraví. Osvětu chce přinést nová kniha Klubovna Naděje. Jen málo dětí se po traumatizující zkušenosti dokáže svěřit dospělému. Buď se stydí, nebo třeba ani nechápou, že se jim stalo něco špatného. To byl i případ nyní třicetiletého Tomáše Papršteina, kterého v dětství jeho třídní učitel dokázal natolik zmanipulovat, že si Tomáš zpočátku fakt, že je sexuálně zneužíván, ani neuvědomoval.... číst více.

 


V tištěných novinách logo napsali 2. 3. 2023 článek:

deník Právo


Rozhovor v Divadeliéru:


Nový rozhovor v podcastu Myšlením na vrchol od First Class. Textovou podobu a další informace si můžete přečíst zde. Audio podcast ve všech podcastových aplikacích a video na YouTube:


Rozhovor s Davidem Vaníčkem v podcastu Slyšíme se?


Rozhovor s Janou Svobodovou:


Rozhovor Skutečný život s Jaroslavem Grűnwaldem: zde.
15456654546

 


Rozhovor a článek pro HateFree - Marie Škardová

HateFreeDva roky jej zneužíval třídní učitel, soud byl traumatizující. Dnes pomáhá dalším přeživším. V šesté třídě začal Tomáš Paprštein navštěvovat turistický oddíl, který měl klubovnu na jeho základní škole. Vedl ho Tomášův třídní učitel Matěj, který ve městě organizoval i dětské tábory. „Oddíl pro mě tehdy hodně znamenal, upnul jsem se na něj a kompenzoval si jím ztrátu matky. S Matějem jsme se sblížili a byli jsme nejlepší kamarádi,” vzpomíná Tomáš. Matěj však jeho nadšení i osamělosti využil, dva roky jím manipuloval a sexuálně jej zneužíval. Za to byl odsouzen na základě svědectví i znaleckých posudků k podmíněnému trestu se zákazem mimoškolní činnosti a povinnou ambulantní léčbou. Trest si následně nechal vymazat z trestního rejstříku a v současnosti opět učí mládež. Svou vinu stále popírá. „Je nepřípustné, aby... číst více.


Nový rozhovor pro Seznam Zprávy - Jiří Kubík

ve-stinu-nejlepsi-kamarad-tomas-paprstein

Zneužíval žáka a už je zase u dětí. Politici rychle lepí díru v zákoně. 

K případu se nyní vracíme v ohlédnutí tří lidí, pro něž bylo zveřejnění podcastu impulsem k další reakci.

1. Zděšení u starosty města Chodov. Zde se nachází základní škola, na níž nyní, po uplynutí a zahlazení soudem vyneseného trestu (tříleté podmínky, zákazu mimoškolní činnosti a nařízené sexuologické léčby) učitel „Matěj“ znovu učí děti.

2. Snaha o zaplnění bílého místa v českých zákonech, kdy usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů spáchaných na dětech mohou – na rozdíl od zahraniční praxe - po uplynutí nějakého času zpátky k dětem.

3. Založení spolku Klubovna Naděje na pomoc obětem těchto trestných činů, ve kterém se angažuje Tomáš Paprštein. Součástí jeho dnešních aktivit jsou i časté besedy s učiteli i žáky na základních školách po České republice... číst více.


Rozhovor pro deník Metro - Veronika Reicheltová (titulní strana deníku Metro)

Deník Metro_Tomáš PapršteinO zneužívání je potřeba mluvit, aby se už nestávalo, říká Tomáš Paprštein. Minulý měsíc vznikla Klubovna Naděje, spolek pro ochranu obětí sexuálního násilí. Stojí za ní Tomáš Paprštein, který byl dlouhodobě sexuálně zneužívaný svým třídním učitelem na základní škole. Rozhodl se skrze svůj příběh pomáhat. „Chci to, co se mi stalo, přetavit v dobrou věc,“ říká pro deník Metro.

Otevřeně mluvíte o svém příběhu. Proč?
O těchto tématech je důležité mluvit, aby se to už nikomu nestalo. Na svém příběhu chci ukázat, jak je problém sexuálního zneužívání rozsáhlý a že se to děje bohužel všude tam, kde se dospělí potkávají s dětmi – škola, kroužky, blízcí, rodina.... číst více.


Rozhovor pro Šance Dětem - Štěpán Jindra

Sance dětem_rozhovor


Rozhovor pro Psychologie.cz - Renata Ježková
psychologie_cz 
Tomáše Papršteina možná znáte z podcastu Ve stínu – Nejlepší kamarád, který mapuje jeho příběh. Je to jeden z těch příběhů, které se neposlouchají lehce. Dítě, které přijde v raném věku o matku, emocionálně nedostupný otec, který se těžce smiřuje se ztrátou ženy, samota a smutek. A pak jiskřička naděje v podobě dlouhodobého známého – vedoucího turistického kroužku a zároveň třídního učitele. Nejlepší kamarád. Pocit přijetí, bezpečí, porozumění… Sexuální zneužívání je stále ještě velké tabu. Víme, že se to děje, ale doufáme....číst více.


Rozhovor v rádiu Expres FM, komentovaný psychoterapeutkou Martou Makaki:

wEKBrHhttps://open.spotify.com/episode/7i88fb5KAqCw8xE1ikTMIK?si=114f91fbe75943fe


Rozhovor pro Děti jsou taky lidi:


Rozhovor pro ČtiDoma.cz - Denisa Zajíčková

Cti_doma_Tomas_PaprsteinVelký rozhovor s Tomášem Papršteinem: Sexuálně mě zneužíval učitel, skoro nikdo mi nevěřil. Dostal jen podmínku, dnes učí mládež dál. Na sociálních sítích momentálně rezonuje příběh mladého muže, dnes již manžela a milujícího otce, který se nebál říct ho veřejně. Slovy Tomáše: "Jsem Tomáš Paprštein a v dětství jsem prožil dlouhodobé sexuální zneužívání mým třídním učitelem na základní škole, vedoucím turistického oddílu a nejlepším kamarádem v jedné osobě. O svých zážitcích jsem se rozhodl veřejně promluvit, protože svým příběhem chci pomáhat." Kde v sobě našel sílu vystoupit veřejně a co je jeho záměrem? O tom i mnohém dalším jsme si s Tomášem povídali ve velmi upřímném rozhovoru... číst více.

 


Rozhovor pro Reflex - Prostor X. - Čestmír Strakatý

54455574Paprštein: Byl jsem sexuálně zneužíván učitelem, zmanipuloval mě, teď učí dál. Je to výsměch. Od šesti let žil prakticky jen s otcem. Matka byla vážně nemocná, dlouhodobě hospitalizovaná a o dva roky později zemřela. Pro oba následovalo náročné období. „Tatínek i já jsme se uzavřeli do sebe, měli jsme svůj vnitřní svět. Dával mi to nejlepší, co uměl, ale ta ztráta byla bolestná,“ vzpomíná na své dětství Tomáš Paprštein. Emocionální prázdno mu pomohl zaplnit nástup do turistického oddílu, v němž získal ztracený pocit bezpečí a ve vedoucím Matějovi, který byl zároveň jeho třídním učitelem, nejlepšího kamaráda. „Přítele“, který zneužil důvěry dospívajícího chlapce a stal se jeho sexuálním predátorem. Zatímco dnes třicetiletý Paprštein si prošel sebepoškozováním, depresemi a terapie se stala nedílnou součástí jeho života, pachatel pohlavního zneužívání učí dál... číst více.

Video rozhovor:Rozhovor pro Blesk.cz

54545

Drsné odhalení po letech: Tomáš (30) popsal peklo s učitelem! Zneužíval ho v klubovně i školním bazénu.
Když bylo Tomáši Papršteinovi (30) ze Sokolova šest let, těžce mu onemocněla maminka a poté zemřela. Upnul se na svého třídního učitele a vedoucího turistického oddílu, který ho posléze začal sexuálně zneužívat. Za svůj čin byl muž odsouzen, nyní mu ale trest vypršel a on školáky učí dál… číst více.

 


2) Rozhovor pro EDUzín.cz

Děkuji za fajn povídání. Věřím, že moje otevřenost a odpovědi budou přínosem.

Tomáš-Paprštein-dnes

Bylo mu čtrnáct, když ho učitel a vedoucí turistického oddílu v jedné osobě začal zneužívat. Bylo mu sedmnáct, když se na to přišlo, dnes je mu třicet. Pachatel byl odsouzen k podmíněnému trestu, dnes už opět učí a vede oddíl. „Jsem připravený přijet do škol, sdílet svůj příběh s učiteli, vlastně s kýmkoliv,“ říká Tomáš Paprštein odhodlaně. „Chci, aby se o sexuálním zneužívání mluvilo.“ Co by se podle vás mělo ve školách změnit, aby se tam neodehrávaly příběhy, jako byl ten váš? číst více.

 


1) Rozhovor pro Seznam Zprávy - Šéfredaktor Jiří Kubík.

Po zveřejnění podcastu Ve stínu: Nejlepší kamarád jsem poskytl první rozhovor panu šéfredaktorovi Jiřímu Kubíkovi o tom, co ve mně tento podcast vyvolal a jaké mám další plány.

 

Ve-stinu-komentarOběť odkrývá tvář a jméno. „To hrozné téma už lidi berou vážně“

Žák Tomáš a o dvacet let starší učitel Matěj. Případ, ve kterém padl pravomocný rozsudek za pohlavní zneužívání, po 13 letech znovu ožil v šestidílné unikátní rekonstrukci Seznam Zpráv. Poškozený „žák“ se po jejím zveřejnění rozhodl vystoupit veřejně a svěřit se, co to pro něj znamenalo. V audioreportážích promlouvali oba aktéři případu a také řada svědků z jejich okolí či kolegové učitele ze školy. Někteří z nich měli podmínku, že nebude uvedena jejich identita, proto neměl v podcastu plné jméno nikdo z nich – aby byly v příběhu všichni na stejné úrovni. Tomáš, který dle rozsudků soudu zažíval od svých čtrnácti do šestnácti let pohlavní zneužívání ze strany svého třídního učitele a zároveň vedoucího v turistickém oddílu, ale po zveřejnění šesti dílů požádal, aby svou identitu mohl přiznat. Dnes třicetiletý Tomáš Paprštein v rozhovoru říká: číst víc.


 

Zpět do obchodu