O mně

Můj příběh

Jsem Tomáš Paprštein, jsem syn, jsem vnuk, jsem muž, jsem manžel, jsem otec a doufám, že jsem také příkladem toho, že se i sexuální zneužívání dá díky terapii a správným lidem úspěšně překonat. 

Narodil jsem se v Sokolově, kde jsem vyrůstal a chodil na 6. základní školu. Jako malý jsem s rodiči jezdil na dětské tábory. Když mi bylo šest let, vážně mi onemocněla máma. Byla dlouho v nemocnici a prakticky jsem ji nevídal. Zemřela, když mi bylo osm. Můj táta tuhle bolestnou ztrátu nesl velmi těžce, stejně jako já se uzavřel do sebe.

V šesté třídě jsem začal chodit do turistického oddílu, který byl také v mém rodném městě a klubovnu měl ve stejné základní škole, kam jsem chodil. Vedl ho můj třídní učitel Matěj (jedná se o jeho přezdívku), kterého jsem znal od svých čtyř let z dětských táborů. I ty totiž vedl on. Oddíl pro mě tehdy hodně znamenal, upnul jsem se na něj a kompenzoval si jím ztrátu matky. S Matějem jsme se sblížili a byli jsme nejlepší kamarádi.

Matěj využil mé psychické újmy, začal okolo mě stahovat sítě, manipuloval mnou a posléze mě začal sexuálně zneužívat. Trvalo to přes dva roky. Byl jsem zcela v jeho moci, měl mě omotaného kolem prstu. Sexuálně mě zneužíval na oddílových výpravách, na výletech ve dvou, v bazénu základní školy i přímo v klubovně našeho oddílu, kde jsme společně sami několikrát nocovali. Několikrát se to stalo i u mě nebo u něj doma, kde jsme spolu jako kamarádi přespávali. Byl jsem oběť. Matěje jsem měl rád a to, že se jedná o skutečný problém, jsem pochopil primárně až díky terapii. Tehdy jsem se cítil sám, byl jsem zraněný a absolutně zmanipulovaný. V podstatě jsem nevnímal okolní svět ani sebe samotného. Žil jsem jen pro oddíl a pro Matěje, kterému jsem se úplně se vším svěřoval. Byl mým vzorem.

Během mého dospívání jsem se trápil nad otázkou, proč mi Matěj, můj nejlepší kamarád, zakazuje chodit s dívkou z oddílu, do které jsem se zamiloval. Svěřil jsem se až na střední škole své tehdejší třídní učitelce. Choval jsem k ní důvěru, protože mě znala dlouho, dřív totiž učila na mé základní škole, a znala tak i Matěje. To, že mě sexuálně zneužíval a manipuloval se mnou, jsem ale pochopil až mnohem později.

Potom se rozběhlo dlouhé policejní vyšetřování, následně i soudní líčení. Pachatel byl uznán vinným, odsouzen na základě svědectví i znaleckých posudků k podmíněnému trestu se zákazem mimoškolní činnosti a ambulantní léčbou. Skoro nikdo mi tehdy nevěřil. Vedení základní školy, učitelé, rodiče spolužáků a mnoho dalších lidí se postavilo na stranu učitele a tvrdě po jeho boku bojovali proti mně.

Nyní mu už trest vypršel, nechal si jej vymazat z trestního rejstříku a v současnosti opět učí mládež. Svou vinu stále popírá.

Od svých 22 let žiju v Praze, dlouho jsem se tu hledal a prozatím jsem zůstal. Své zkušenosti otevřeně popisuji a sdílím s veřejností a doufám, že přispěju ke zlepšení situace v České republice. Držím se hesla, že po tmě musí přijít světlo a že není cíle bez vize. Zajímám se také o osobní rozvoj a duchovno, i to je způsob, jakým jsem se vyrovnával se svými zkušenostmi.

Snažím se být otevřený, spolehlivý a naprosto upřímný. Ne každému se to líbí, ale takový jsem. Potrpím si na kvalitní kávu (jídlo jakbysmet).

Momentálně již žiju hezký život, mám se fajn. Mám rodinu, šťastný vztah a dvě zdravé děti.

Toto je můj příběh ve zkratce. Více je rozveden v rekonstrukci mého případu v podcastové sérii a úplně dopodrobna si jej budete moci přečíst v knize, kterou jsem napsal.

Tomáš_Paprštein_Smajlík_Sokolov_zneužívání_třídním_učitelem
 

Podívejte se také na původní reportáž televize Prima ze dne, kdy se v soudní síni četl rozsudek.

Originální video je převzato ze zdroje televize Prima a následně je upraveno, tak, aby pachatel nebyl rozeznán - pouze: vypípnutí jeho jména, rozladění hlasu a zakrytí jeho obličeje, stejně tak jako ve fotografiích níže. Mým cílem není v žádném případě jakkoliv Matěje poškodit zveřejněním jeho identity. Zakrytí mého obličeje v reportáži je původní z důvodu tehdejší ochrany poškozeného.
(video není vhodné pro děti mladší 15 let)
 
(zdroj: televize Prima: www.iprima.cz)
 

 Moje fotky z výprav, kde jsme byli s Matějem sami a z doby, kdy se to všechno dělo. Některé fotky jsou zachycené z míst, kde jsme sami nebyli, ale něco vyzařují. (postupně zveřejním i další materiály z té doby)

(pro zvětšení obrázku je potřeba kliknout)


V oddíle jsem byl šťastný, naplněný. Na oddíl jsem se úplně upnul, pak i na Matěje.

Byl jsem zapálený a velmi aktivní člen. Oddíl, členové i Matěj mi doplňovali to, co mi tehdy chybělo: kamarádství, pozornost, cit, naplnění, zábavu, výlety apod. Cítil jsem se tam jako ve druhé rodině. Bylo to pro mě všechno. K vyjádření pocitů, jak jsem se v oddíle cítil jsem vybral některé fotografie z výprav, výletů a společných akcí.

(pro zvětšení obrázku je potřeba kliknout)

 


O tom, jak jsem byl v oddíle šťastný vypovídají i zápisky z cest, které jsme si psali do svých deníků (Cancáků)

Jedná se o autentické scany mých a Matějovo vzkazů z těchto osobních deníků. V oddíle jsme si po každé akci, výpravě psali vzájemně vzkazy do těchto cancáků. Mohli jsme psát cokoliv, většinou se jednalo o hodnocení akce, pocity, zkušenosti, ale i někdy dost osobní vzkazy. Všechny tyto moje materiály (cancáky) sloužily u soudu jako nepřímé důkazy, všechny moje deníky si soud vyžádal k prozkoumání při řešení sporu mezi mnou a Matějem. Zkoumali je i znalci, kteří psali znalecké posudky. Vybral jsem zatím jen pár vzkazů, které si můžete přečíst. Tyto i další materiály budou součástí dalších, již naučných materiálů - kde jednotlivé texty budou okomentovány odborníkem, který okomentuje konkrétní momenty, na které se zaměřovali i ti znalci.

(pro zvětšení obrázku je potřeba kliknout)

 


 
Podcast o mém případu si můžete poslechnout zde.
Ve stínu: Nejlepší kamarád

Investigativní rekonstrukci mého případu zpracovali šéfredaktor Jiří Kubík a Braňo Pažitka ze Seznam Zpráv.

ve-stinu-nejlepsi-kamarad-tomas-paprsteinPodcastová série, ve které je provedena kompletní rekonstrukce mého příběhu, vám umožní nahlédnout do celého případu a také otevírá problematiku sexuálního zneužívání jako celek. Všechny díly podcastu si můžete poslechnout ve všech podcastových aplikacích a také přímo na webu Seznam Zpráv.


podcast_nejlepsi_kamarad_Seznam_zpravy

(zdroj: Seznam Zprávy - www.seznamzpravy.cz)

Podcastová série

 

Rozhovory

4. 1. 2024 - Tomáš Paprštein byl hostem živého vysílání 4. 1. 2024 od 8:10 v pořadu Nový den na CNN Prima News:

(záznam živého rozhovoru v čase - minutě 11:45 po reportáži o začínajícím soudu s Janem Cimickým). Celý rozhovor je ke shlédnutí - zde.

Nový den_CNN_Prima_Tomáš Paprštein Nový den_CNN_Prima_Tomáš Paprštein2


9. 11.  - Nejnovější reportáž z 9. 11. 2023 v CNN Prima News k chystanému Dětskému certifikátu a k tomu, že odsouzený pachatel, který pohlavně zneužíval Tomáše Papršteina znovu může učit děti: - celá reportáž zde.

Reportáž_CNN_Paprštein


24. 10. 2023 - Nový článek a rozhovor v Deníku Právo

Právo1

 


Iniciovali jsme reportáž v CNN Prima News. Protože skutečně není přípustné, aby odsouzení pachatelé, kterým byla průkazně prokázaná vina a prokázaná sexuální deviace, aby mohli dál pracovat s dětmi. Apelujeme na změny legislativy a prosazujeme, aby se obětem dostala větší péče a podpora. - pustit si celou reportáž zde.

65454454545


Nový článek a rozhovor v Seznam Zprávy. - číst celý článek zde.

454545122


Napsali o nás v PrahaIN - číst celý článek. - číst celý článek zde.

PrahaIn_Tomáš_Paprštein


 

Rozhovor v podcastu Není to vaše vina s Honzou Chlaněm z Českého rozhlasu:

Rozhovor v Českém rozhlase v Rádiu Praha, v pořadu Až na dřeň - www.

Rozhovor pro DVTV s Danielou Písařovicovou: www

DVTV_Tomáš_Paprštein


Rozhovor a reportáž  6. 3. 2023 CNN Prima NEWS o zneužívání v Krimi zprávách v 16:30 a v Hlavních zprávách v 18:55 se vstupem Tomáše Papršteina ve druhé části reportáže:


 

Rozhovor ve FLOWEE -  Tereza Hermochová

2602Odpustil jsem. Teď chci pomáhat, říká muž, kterého sexuálně zneužíval učitel. O pohlavním zneužívání dětí se málo mluví, děje se ale denně. Následky jsou přitom devastující a projevují se prakticky ve všech oblastech života – ve vztahu k lidem, k sobě samému, v důvěře v sebe i v svět, ale i na úrovni fyzického zdraví. Osvětu chce přinést nová kniha Klubovna Naděje. Jen málo dětí se po traumatizující zkušenosti dokáže svěřit dospělému. Buď se stydí, nebo třeba ani nechápou, že se jim stalo něco špatného. To byl i případ nyní třicetiletého Tomáše Papršteina, kterého v dětství jeho třídní učitel dokázal natolik zmanipulovat, že si Tomáš zpočátku fakt, že je sexuálně zneužíván, ani neuvědomoval.... číst více.

 


V tištěných novinách logo napsali 2. 3. 2023 článek:

deník Právo


Rozhovor v Divadeliéru:


Nový rozhovor v podcastu Myšlením na vrchol od First Class. Textovou podobu a další informace si můžete přečíst zde. Audio podcast ve všech podcastových aplikacích a video na YouTube:


Rozhovor s Davidem Vaníčkem v podcastu Slyšíme se?


Rozhovor s Janou Svobodovou:


Rozhovor Skutečný život s Jaroslavem Grűnwaldem: zde.
15456654546

 


Rozhovor a článek pro HateFree - Marie Škardová

HateFreeDva roky jej zneužíval třídní učitel, soud byl traumatizující. Dnes pomáhá dalším přeživším. V šesté třídě začal Tomáš Paprštein navštěvovat turistický oddíl, který měl klubovnu na jeho základní škole. Vedl ho Tomášův třídní učitel Matěj, který ve městě organizoval i dětské tábory. „Oddíl pro mě tehdy hodně znamenal, upnul jsem se na něj a kompenzoval si jím ztrátu matky. S Matějem jsme se sblížili a byli jsme nejlepší kamarádi,” vzpomíná Tomáš. Matěj však jeho nadšení i osamělosti využil, dva roky jím manipuloval a sexuálně jej zneužíval. Za to byl odsouzen na základě svědectví i znaleckých posudků k podmíněnému trestu se zákazem mimoškolní činnosti a povinnou ambulantní léčbou. Trest si následně nechal vymazat z trestního rejstříku a v současnosti opět učí mládež. Svou vinu stále popírá. „Je nepřípustné, aby... číst více.


Nový rozhovor pro Seznam Zprávy - Jiří Kubík

ve-stinu-nejlepsi-kamarad-tomas-paprstein

Zneužíval žáka a už je zase u dětí. Politici rychle lepí díru v zákoně. 

K případu se nyní vracíme v ohlédnutí tří lidí, pro něž bylo zveřejnění podcastu impulsem k další reakci.

1. Zděšení u starosty města Chodov. Zde se nachází základní škola, na níž nyní, po uplynutí a zahlazení soudem vyneseného trestu (tříleté podmínky, zákazu mimoškolní činnosti a nařízené sexuologické léčby) učitel „Matěj“ znovu učí děti.

2. Snaha o zaplnění bílého místa v českých zákonech, kdy usvědčení a odsouzení pachatelé trestných činů spáchaných na dětech mohou – na rozdíl od zahraniční praxe - po uplynutí nějakého času zpátky k dětem.

3. Založení spolku Klubovna Naděje na pomoc obětem těchto trestných činů, ve kterém se angažuje Tomáš Paprštein. Součástí jeho dnešních aktivit jsou i časté besedy s učiteli i žáky na základních školách po České republice... číst více.


Rozhovor pro deník Metro - Veronika Reicheltová (titulní strana deníku Metro)

Deník Metro_Tomáš PapršteinO zneužívání je potřeba mluvit, aby se už nestávalo, říká Tomáš Paprštein. Minulý měsíc vznikla Klubovna Naděje, spolek pro ochranu obětí sexuálního násilí. Stojí za ní Tomáš Paprštein, který byl dlouhodobě sexuálně zneužívaný svým třídním učitelem na základní škole. Rozhodl se skrze svůj příběh pomáhat. „Chci to, co se mi stalo, přetavit v dobrou věc,“ říká pro deník Metro.

Otevřeně mluvíte o svém příběhu. Proč?
O těchto tématech je důležité mluvit, aby se to už nikomu nestalo. Na svém příběhu chci ukázat, jak je problém sexuálního zneužívání rozsáhlý a že se to děje bohužel všude tam, kde se dospělí potkávají s dětmi – škola, kroužky, blízcí, rodina.... číst více.


Rozhovor pro Šance Dětem - Štěpán Jindra

Sance dětem_rozhovor


Rozhovor pro Psychologie.cz - Renata Ježková
psychologie_cz 
Tomáše Papršteina možná znáte z podcastu Ve stínu – Nejlepší kamarád, který mapuje jeho příběh. Je to jeden z těch příběhů, které se neposlouchají lehce. Dítě, které přijde v raném věku o matku, emocionálně nedostupný otec, který se těžce smiřuje se ztrátou ženy, samota a smutek. A pak jiskřička naděje v podobě dlouhodobého známého – vedoucího turistického kroužku a zároveň třídního učitele. Nejlepší kamarád. Pocit přijetí, bezpečí, porozumění… Sexuální zneužívání je stále ještě velké tabu. Víme, že se to děje, ale doufáme....číst více.


Rozhovor v rádiu Expres FM, komentovaný psychoterapeutkou Martou Makaki:

wEKBrHhttps://open.spotify.com/episode/7i88fb5KAqCw8xE1ikTMIK?si=114f91fbe75943fe


Rozhovor pro Děti jsou taky lidi:


Rozhovor pro ČtiDoma.cz - Denisa Zajíčková

Cti_doma_Tomas_PaprsteinVelký rozhovor s Tomášem Papršteinem: Sexuálně mě zneužíval učitel, skoro nikdo mi nevěřil. Dostal jen podmínku, dnes učí mládež dál. Na sociálních sítích momentálně rezonuje příběh mladého muže, dnes již manžela a milujícího otce, který se nebál říct ho veřejně. Slovy Tomáše: "Jsem Tomáš Paprštein a v dětství jsem prožil dlouhodobé sexuální zneužívání mým třídním učitelem na základní škole, vedoucím turistického oddílu a nejlepším kamarádem v jedné osobě. O svých zážitcích jsem se rozhodl veřejně promluvit, protože svým příběhem chci pomáhat." Kde v sobě našel sílu vystoupit veřejně a co je jeho záměrem? O tom i mnohém dalším jsme si s Tomášem povídali ve velmi upřímném rozhovoru... číst více.

 


Rozhovor pro Reflex - Prostor X. - Čestmír Strakatý

54455574Paprštein: Byl jsem sexuálně zneužíván učitelem, zmanipuloval mě, teď učí dál. Je to výsměch. Od šesti let žil prakticky jen s otcem. Matka byla vážně nemocná, dlouhodobě hospitalizovaná a o dva roky později zemřela. Pro oba následovalo náročné období. „Tatínek i já jsme se uzavřeli do sebe, měli jsme svůj vnitřní svět. Dával mi to nejlepší, co uměl, ale ta ztráta byla bolestná,“ vzpomíná na své dětství Tomáš Paprštein. Emocionální prázdno mu pomohl zaplnit nástup do turistického oddílu, v němž získal ztracený pocit bezpečí a ve vedoucím Matějovi, který byl zároveň jeho třídním učitelem, nejlepšího kamaráda. „Přítele“, který zneužil důvěry dospívajícího chlapce a stal se jeho sexuálním predátorem. Zatímco dnes třicetiletý Paprštein si prošel sebepoškozováním, depresemi a terapie se stala nedílnou součástí jeho života, pachatel pohlavního zneužívání učí dál... číst více.

Video rozhovor:Rozhovor pro Blesk.cz

54545

Drsné odhalení po letech: Tomáš (30) popsal peklo s učitelem! Zneužíval ho v klubovně i školním bazénu.
Když bylo Tomáši Papršteinovi (30) ze Sokolova šest let, těžce mu onemocněla maminka a poté zemřela. Upnul se na svého třídního učitele a vedoucího turistického oddílu, který ho posléze začal sexuálně zneužívat. Za svůj čin byl muž odsouzen, nyní mu ale trest vypršel a on školáky učí dál… číst více.

 


2) Rozhovor pro EDUzín.cz

Děkuji za fajn povídání. Věřím, že moje otevřenost a odpovědi budou přínosem.

Tomáš-Paprštein-dnes

Bylo mu čtrnáct, když ho učitel a vedoucí turistického oddílu v jedné osobě začal zneužívat. Bylo mu sedmnáct, když se na to přišlo, dnes je mu třicet. Pachatel byl odsouzen k podmíněnému trestu, dnes už opět učí a vede oddíl. „Jsem připravený přijet do škol, sdílet svůj příběh s učiteli, vlastně s kýmkoliv,“ říká Tomáš Paprštein odhodlaně. „Chci, aby se o sexuálním zneužívání mluvilo.“ Co by se podle vás mělo ve školách změnit, aby se tam neodehrávaly příběhy, jako byl ten váš? číst více.

 


1) Rozhovor pro Seznam Zprávy - Šéfredaktor Jiří Kubík.

Po zveřejnění podcastu Ve stínu: Nejlepší kamarád jsem poskytl první rozhovor panu šéfredaktorovi Jiřímu Kubíkovi o tom, co ve mně tento podcast vyvolal a jaké mám další plány.

 

Ve-stinu-komentarOběť odkrývá tvář a jméno. „To hrozné téma už lidi berou vážně“

Žák Tomáš a o dvacet let starší učitel Matěj. Případ, ve kterém padl pravomocný rozsudek za pohlavní zneužívání, po 13 letech znovu ožil v šestidílné unikátní rekonstrukci Seznam Zpráv. Poškozený „žák“ se po jejím zveřejnění rozhodl vystoupit veřejně a svěřit se, co to pro něj znamenalo. V audioreportážích promlouvali oba aktéři případu a také řada svědků z jejich okolí či kolegové učitele ze školy. Někteří z nich měli podmínku, že nebude uvedena jejich identita, proto neměl v podcastu plné jméno nikdo z nich – aby byly v příběhu všichni na stejné úrovni. Tomáš, který dle rozsudků soudu zažíval od svých čtrnácti do šestnácti let pohlavní zneužívání ze strany svého třídního učitele a zároveň vedoucího v turistickém oddílu, ale po zveřejnění šesti dílů požádal, aby svou identitu mohl přiznat. Dnes třicetiletý Tomáš Paprštein v rozhovoru říká: číst víc.


 

Komentuji

Vyzývám vládu a širokou veřejnost k reakci!
ZA VŠECHNY DĚTI!


 

Ve-stinu-komentarMůj komentář k podcastu Ve stínu: Nejlepší kamarád

Ve svém komentáři se vyjadřuji k podcastu, který pojednává o mém případu. Podcast vytvořil Jiří Kubík a Braňo Pažitka ze Seznam Zpráv. 


6631Můj první video komentář: O knize Poupátka

V mém video komentáři vám chci představit a doporučit knihu Poupátka, kterou napsala Hana D. Lehečková. Ilustrace zpracoval Ondřej Dolejší.
V knize je výstižně popsán příběh sexuálního zneužívání.


 

Můj vlastní pořad
Rozhovory v Klubovně Naděje si můžete poslechnout na YouTube nebo v podcastových aplikacích například ve Spotify:
 

logo klubovna nadeje

 IMG_2362  IMG_2361


 

10. díl Klubovny Naděje:

9. díl Klubovny Naděje:

8. díl Klubovny Naděje:


7. díl Klubovny Naděje:


6. díl Klubovny Naděje:5. díl Klubovny Naděje:

Textový přepis rozhovoru: připravuji...


4. díl Klubovny Naděje:

Textový přepis rozhovoru: připravuji ZDE.


3. díl Klubovny Naděje:

 
Textový přepis rozhovoru: připravuji...

2. díl Klubovny Naděje:
 
Textový přepis rozhovoru: připravuji...
 

 
1. díl Klubovny Naděje:

Textový přepis rozhovoru: ZDE.

CT20140623-BCR-Yurt-web

Zdroj fotografie: https://www.chicagomag.com

 

 

6 položek celkem
Zpět do obchodu